3.5k
Daycare and childcare providers in Winnipeg, Toronto, Vancouver, Ontario etc. in CanadaGarderies à Montréal ou au QuébecFind daycare or childcare providers in the USA
Forum control
+ Reply to Thread
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 30 of 38
  1. #21
    Outgoing
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    394
    Thanked
    37 Times in 30 Posts
    Two adults in the house and 3 dck. If I have to include everything like toilet rolls, soap and all the cleaning stuff. I think we are paying at least $140-150 a week. I spend more on grocery and cleaning stuff. I don't promise organic but I do buy them if there is not much difference between the non organic ones. I guess all those extra dollars adding up My husband and I eat decent, good quality food and I provide the same for my dck. One thing gets my nerve is supermarkets are changing the price every single week! For example, I buy melon for $3 andnext week if I want to buy the same melon it would cost me $4. I drink soda water and for a pack of soda(12 cans) I pay. $3.50 one week, $4.99 another week and woping $6 another week. I don't buy when they raise but stock up when they come down to $3.50. You have to be clever when you shop. They are out there to rob us

    Looking at the amounts you guys spend I think I'm spending way to much on my grocery

  2. #22
    Euphoric ! Inspired by Reggio's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Ontario
    Posts
    2,697
    Thanked
    946 Times in 686 Posts
    I think it definitely depends on how you eat not just organic verses regular brand but what options you serve at meal times and in what quantities not to mention how much your crew eats or if you 'limit' servings and so forth?

    I know when I was in centre care they would serve cheese whiz or cream cheese and count that as main meal protein ~ which it technically it does contain 'protein' ~ but IMO just not the same 'gram for gram' nutritionally nor is it the same for 'filling up a belly' to promote sleep

    They would also chop up meat like chicken or turkey into soup or stew and while we were suppose to serve each child a minimum of 2 oz of meat each it was NEVER that much meat in the stew or soup and so forth so it was technically not meeting the 'criteria' for a serving of protein ... which is why they were able to budget less than $2/child/day for food cause they 'stretched' the rules for following the Canada's Food Guide so that the menu LOOKS good for clients and inspectors but what was rolling out for the kids was not 'exactly' the most nutrition option and often was not enough!

    Same with serving a 'fruit' to children .... there are so many different costs associated with fruit .... in centre care we only ever saw apples, pears, bananas and orange 'as fresh' everything else was CANNED ... it was very rare to see a BERRIE or grapes, kiwi, melons and so forth And with that they also kept the 'serving side' to a minimum so you would get TWO apples to slice up feed 8 preschoolers because each child was allotted 1/4 of an apple as a serving .... did not matter if some children might be growth spurt coming and would have an appetite to eat a WHOLE apple if allowed they were than filled up with 'fillers' like arrowroot cookies or soda crackers if they were 'hungry'.

    I spend a fortune of produce because I only serve fresh or flash frozen produce and I serve a fruit at every snack and meal all year long ~ so in the winter when fresh fruit is not seasonal in Ontario it is very expensive that pushes up the average budget. I do not limit how much fruit or veggies they eat .... so I typically have kids who eat two whole cantaloupe at a snack and if cantaloupe is currently $4 each that is $8 for just the fruit portion on me of ONE snack ... I serve two snacks and a main meal
    Children construct their own intelligence. The adult must provide activities and context, but most of all must be able to listen. Children need proof that adults believe in them. Their three great desires are to be listened to, to understand, and to demonstrate that they are exactly what we expect."
    Loris Malaguzzi

  3. #23
    Euphoric !
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    2,008
    Thanked
    677 Times in 507 Posts
    Ok well then I am embarrassed to admit I spend about $350/week on groceries. I'm feeding my husband and my self, and 4 kids ages 16,8,5,3. Plus 5 dcks and a dog (boxer). Plus we have a large vegetable garden and I freeze away all my veges. And store potatoes, squash, carrots , and onions in my cold storage. So I rarely buy a vegetable other then mushrooms and the odd lettuce. ....... What am I doing wrong?

  4. #24
    Euphoric ! Inspired by Reggio's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Ontario
    Posts
    2,697
    Thanked
    946 Times in 686 Posts
    LOL - my guess it's that teenagers your feeding

    My stepson is a bottomless pit these days ...at like a bird for years!!!

    Do you eat a lot of meat - that is what kills us budget wise!
    Children construct their own intelligence. The adult must provide activities and context, but most of all must be able to listen. Children need proof that adults believe in them. Their three great desires are to be listened to, to understand, and to demonstrate that they are exactly what we expect."
    Loris Malaguzzi

  5. #25
    Euphoric !
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    2,008
    Thanked
    677 Times in 507 Posts
    Yes Reggio ... I think my 16 yr old son is hoarding food, I am so thankful he got a job in a restaurant where he gets a free meal per shift ..... I am encouraging him to pick up extra shifts ! He will often say " can I go to ***** house? ... They are going to feed me" I'm like " yes can you stay over night too?!?!?!" He worked this afternoon and he's out at a friends tonight ....thank god ! We generally have meat each dinner but I do shop the sales.... For instance about a month ago sobeys has whole chickens on sale for $4.99 and I bought 10, 2 weeks ago ground beef was on sale and bought 3 club packs. So I try to only buy the meat that is reduced and I buy extra .... Same for toilet paper I only buy when on sale and I stock up so I never run out between sales ... I can NOT pay full price for something I am going to flush down the toilet.
    We do consume 4dozen eggs, 12 liters of milk, and 3 loaves of bread, 2 sleeves of bagels, 1sleeve of English Muffins every week, and my kids are huge fruit eaters.

    Is that too over the top?
    Last edited by Crayola kiddies; 08-14-2012 at 07:10 PM. Reason: Spelling

  6. #26
    Shy
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    33
    Thanked
    9 Times in 9 Posts
    I range from 800-1000 for a family of 4 and 5 dck's.

  7. #27
    Starting to feel at home...
    Join Date
    May 2012
    Posts
    202
    Thanked
    11 Times in 10 Posts
    I spend under $300/month on groceries (me, my son, 3 daycare kids).

    I price match which saves a lot, especially on fresh fruit/veggies. We also do not eat much meat--everytime I buy it I'm shocked at how much it is!

  8. #28
    Outgoing
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    259
    Thanked
    117 Times in 76 Posts
    I spend about five dollars per kid per day for the daycare with an organic menu. I do a TON of work to put food up during harvest time. I have two freezers that are full by October. Buy meat directly from the farmer.
    Home of child care expertise. Child care consultant for home providers, child care centers, and parents. http://daycarewhisperer.com/
    Please join us on Facebook
    https://www.facebook.com/home.php#!/daycare.whisperer

  9. #29
    Shy
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    oakville
    Posts
    11
    We do $1000 a month and here i thought i was doing to much.

  10. #30
    Shy
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    21
    Thanked
    1 Time in 1 Post
    I am a family of three (i have two kids) plus 12 day home children . My monthly budget is $800/month for groceries, including my day home. However i mostly due before and after school care so I don't have to provide lunch every day for the kids.

Similar Threads

  1. What do you spend?
    By Big Hearts in forum Managing a daycare
    Replies: 9
    Last Post: 12-21-2012, 03:49 PM
  2. $1000 to spend on your daycare -- wwyd?
    By Starshine in forum The day-to-day as a daycare provider
    Replies: 7
    Last Post: 09-24-2012, 12:34 PM
  3. Do you buy your groceries separate?
    By LittleMunchkins in forum Daycare meals
    Replies: 16
    Last Post: 08-14-2012, 09:19 AM
  4. Replies: 4
    Last Post: 04-16-2011, 05:27 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts

A few tips...

If you encounter a daycare provider with out-of-date openings / spaces, click on the button right above the currently listed openings to report it!
Updates
We expect providers to keep their listing and available openings up-to-date. However, to prevent oversights, openings expire after 45 days.
Partner in your
search for a daycare provider