Quote Originally Posted by Monday 2 Friday Mama View Post
.... @ Reggio - your breakdown of program costs was especially helpful - helped reassure me that I'm not overspending on food (I'm about 7 dollars a day per child) and craft/educational materials. =)
Your welcome ~ I sometimes think that new providers do not really 'realize' how much they will spend on things when they are setting their fees which is why they end up low balling themselves ~ also think sometimes 'society' forgets how much it costs to raise children these days and well we are helping to raise them 50 plus hours a week