Buying in bulk when items are on sale and then cooking and freezing in a big chest freezer is how I do it too. I shop at Superstore using PC Points which saves me hundreds annually. I also have an app on my phone called flipp where I can price match every flyer available which is usually a lot more than what comes through with the paper each week. I personally think $150 per week for all unprocessed foods is really good. That's only $30 a day/ $6 per child and although reducing costs is always a good thing, I'd be worried that aside from price matching and buying only items that are on sale the only way to reduce that expense would be to serve more processed/convenience food which to me would be a shame.
I love the PC Points at Superstore. I was annoyed when I saw they were bringing in a member card, because the last thing I wanted was another card in my wallet. But it is pretty much a monthly thing that I get money back against my grocery bill.
Always ensure that your child receives quality care by taking the time to investigate the provider and by asking for references! We simply cannot verify the claims of every daycare provider.
Did you know?
Current available openings are updated constantly. Come back often to see the newest daycare openings in your neighborhood!