I took a typical week's menu and figured out the cost, which turned out to be just over $7 per child per day, so I claim $7. I was told by a friend who is an accountant that since I don't buy daycare food separately, to just keep my sample menu and my cost calculations with my other receipts and that would be enough 'proof' if I was ever audited.