I agree. You need to cut costs not increase fees. You need to remain competitive. Organic is not necessary IMO and very expensive. Maybe offer a cheaper rate if everyone supplies their own lunch?
Decrease your arts/crafts. I only do them 3 days a week instead of 5 and do a lot of coloring/drawing instead of complicated crafts that require a lot of supplies. I have also made a list of things and asked parents to donate if they had any kicking around at home (buttons, egg cartons, toilet paper rolls, milk cartons etc.)

































Reply With Quote


